Zdeněk Bittl

(1908 - 2001), režisér, umělecký poradce
Narodil se v Novém Městě nad Metují (okres Náchod). Soukromé studium herecké práce u Loly Skrbkové. Potom asistent Divadla E.F. Buriana, Praha. V letech 1933 - 1944 člen Středočeské činohry, 1945 -1959 šéf činohry Východočeského divadla, Pardubice. 1959 - 1969 umělecký šéf Těšínského divadla, Český Těšín. 1969 - 1981 šéfrežisér (1972 - 1980 ředitel) Východočeského divadla, Pardubice. Od roku 1981 v důchodu.

Dílo: Herec a režisér
Divadelní role, mj.: Tulák (Čapkové: Ze života hmyzu), Perčichin (Gorkij: Měšťáci), Lopachin (Čechov: Višňový sad), Raspljujev (Suchovo - Kobylin: Svatba Krečinského), Maršál (Čapek: Bílá nemoc), Horác (Hellmanová: Lištičky), Katz (Hašek: Dobrý voják Švejk), Král (Lope de Vega: Sedlák svým pánem). Režie činoherních inscenací, mj.: Ibsen: Opory společnosti, Šrámek: Léto, Mrštníkové: Maryša, Tyl: Paličova dcera, Shakespeare: Zkrocení zlé ženy, Kováčik: Krčma Pod zeleným stromem, Domaňski: Zuzana je v podezření, Šukšin: Charakteru. Vlastní dramatizace a režie, mj.: Tolstoj: Anna Karenina, Zápotocký: Vstanou noví bojovníci, Šolochov: Rozrušená země, Hašek: Dobrý voják Švejk. Dále filmové a televizní role.

Režijní počiny v našem souboru:

• Koťata se topívají (1985)
  • Gaudeamus igitur (1986)
  • Opory společnosti (1987)
  • Generálka (1988)
  • Čert a Káča
  • Jitřní paní
  • Jak přišla basa do nebe
  • Nepůjčujte klíče na neděli
  • Tři bíle šípy
  • Gaudeamus igitur (1994)